İshal

İSHAL (DİARE)

 Sulu dışkılama, dışkı miktarında ya da dışkılama sıklığında artma ishal olarak kabul edilmektedir. İshalli kişiler günde 250 gramdan fazla dışkılar ve en az yüzde 70’i sıvı haldedir. Dünya Sağlık Örgütü, bir günde üç defadan fazla sulu dışkılamayı ishal olarak tanımlamaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ise her zamankinden daha sık ve sulu dışkılamayı ishal olarak kabul etmektedirler.
 
İshalde, bağırsağın yüzeyindeki mukoza tabakası hasar görmüştür. Buna genelde mikroplar ya da bir çok reaksiyonun gerçekleşmesini sağlayan enzimlerin azalması sebep olur. Bu enzimin adı laktazdır ve sütte de bulunan karbonhidrat yapısındaki laktozu sindirmemizi sağlar. Bu enzim azalır ise, laktoz vücuda geri emilemez ve suyla birleşir. Bu da ishalin artmasına neden olur. 
 
İshalli hastalıklar beslenmenin bozulmasına ve sıvı kaybına yol açar. Dünyada 5 yaşından küçük çocuklarda 1 milyara yakın ishal olayı görülmekte ve  2.5 milyona yakını çocuk ölmektedir. En büyük sebebi ise kaybedilen sıvıdır. Özellikle iki yaşından küçük çocuklarda ölüme yol açar.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

  • Sıvı dışkılama,
  • Fazla dışkılama,
  • Acil dışkılama isteği ve büyük abdestini tutamama,
  • Bulantı ve kusma,
  • Susuzluk,
  • Halsizlik,
  • Ateş yükselmesi,
  • Karın bölgesinde ağrı ve gaz, 

İSHAL NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR?

İshalde, bağırsak içinde ilerleyen dışkı, her bölümde kalması gereken süreden daha az kaldığından yeterince sindirim yapılamaz. İnsan bağırsağındaki bakteriler her zaman zararlı değildir. Bazıları yararlı bakterilerdir ve sindirime yardımcı olurlar. Fakat mikroplu ishal durumunda, kalın bağırsağa gelen protein yapısındaki maddeler zararlı bakteriler tarafından kullanılır. Bu da zararlı bakterilerin büyüyüp gelişmesine, yararlı bakterilerin ise görevini yapamayıp, sayısının azalmasına yol açar.Böylece vücudun sindirim işlevi bozulur ve hastayı rahatsız eder. .

İSHAL TEDAVİSİ

İshal tedavisi, ishale neden olan faktöre göre değişmektedir. Bakterinin sebep olduğu ishallerde, hastanede ve doktor tarafından tedavi yapılmalıdır. Bebekler için tehlikeli olabilir ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Ateş yükselir ve genelde ishal kanlıdır. Bu durumda uygun antibiyotik tedavisi yapılır. Prebiyotikli ishal mamasının kullanılması da gereklidir.
Mikrobun neden olmadığı ishal genelde hafif seyirlidir. Ateş yükselmesi veya dışkıda kan görülmez.  Bu ishal, beslenme ya da hava değişiminden dolayı olmuştur. İshal maması, tedavi için yeterlidir.
İshalden korunmak için mutlaka yemekten önce ve sonra elleri yıkamak gerekir. Bebeklerin de temizliğine dikkat edilmeli, ayrıca bebeğin altı değiştirildiğinde mutlaka eller sabunla yıkanmalıdır.

İSHALLİ ÇOCUKLAR YA DA BEBEKLER İÇİN NE YAPILABİLİR?

İshalli çocuklarda sıvı kaybını karşılamak için su ve sulu içecekler verilmelidir. Ayran, çorba, meyve suyu gibi. Fakat yalnız anne sütüyle beslenen bebekler, daha fazla emzirilmelidir. Bebek içebildiği zaman, suyu kaynatıp soğuttuktan sonra verebilirsiniz.

Ürün Karşılaştır (0)


Arı Sütü Kapsül 300 Mg-60 Kapsül

ARI SÜTÜ KAPSÜL (ROYAL JELLY CAPSULE)İçeriğiBalen Arı Sütü Royal Jelly 300 mg 60 KapsülKullanımı:Yet..

47,00 TL

HerbalGold Geven Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Geven Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Geven ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeriğ..

90,00 TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)