İntermittan Klodikasyon


İNTERMİTTAN KLADİKASYON

Bacak damarlarında tıkanıklık olduğunda belirli bir mesafe yürüdükten sonra bacaklarda ağrı oluşur ve bu ağrı duruncaya kadar devam eder. Ağrı en sık baldırda olmakla birlikte, kalçada, ayakta ve uyluk çevresinde de olabilir. Bu ağrıya yürümekle gelen bacak ağrısı anlamında kladikasyon intermittan denilir. Bu ağrının tipik özelliği yürüyünce başlaması, istirahate geçince kaybolmasıdır. Kladikasyon her zaman ağrı şeklinde görülmeyebilir. Hastalar bazen kramp, güçsüzlük yada ağrılık hissi şeklinde  tanımlayabilirler. Kladikasyon koşulduğunda, merdiven yada bayır çıkıldığında daha kısa zamanda gelirken, yokuş aşağı inerken yada yavaş yürürken daha uzun mesafelerde gelebilir.
Kladikasyon şikayeti damar tıkanıklığının yerine göre değişebilir. Mesela diz veya uyluk hizasındaki atardamarlar tıkalı olduğunda ağrı baldırda veya ayakta olur. Buna karşılık kasıktan yukarıdaki damarlar tıkalı olduğunda ağrı baldır veya uyluk çevresinde hissedilir. 
 
Kladikasyonda tedavi için ne yapılmalı?
Damar hastalığına bağlı bir şikayet olduğu için bir damar cerrahı tarafından hasta değerlendirilmeli, tanı koyulup tedavisi planlanmalıdır.
Tedavide öncelikle damar hastalığı oluşumuna sebep olan riskler kaldırılmalıdır. Bunlar sigaranın bırakılması, varsa hipertansiyon tedavisi, kolesterol yüksekliğinin tedavisi,  kan şekerinin düzenlenmesi ve kilo kaybı gibi. Bunun yanında hastanın bacaklarındaki yürümekle gelen ağrıya rağmen yürümesi teşvik edilir. Etkin bir yürüme programı ile hastanın ağrı olmadan yürüme mesafesi 2-4 kat kadar arttırılabilir. 
· Haftada 3 yada daha fazla yürüyün,
· Sigarayı aktif yada pasif tam olarak bırakın
· Giderek daha uzun mesafe ve süre yürüyün,
· İdeal vücut ağırlığınızı koruyun.
· Gerektiğinde doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.
 Bu yürüme programlarından fayda görebilmek için programa en az 3-6 ay devam edilmelidir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.