İnme ( Beyin Felci )

İnme (Beyin Felci)

FELÇ

Felç, beyni besleyen kan damarlarında ki akışın durması ile oluşan beyin hasarı ile ortaya çıkan klinik tablodur. 

İki çeşit felç türü var: 

1) İskemik felç 
2) Hemorajik felç.

Felçlilerin yaklaşık % 85’i iskemik felçtir; % 15’i hemorajik felçtir. İskemik felçte, kalpten fırlayan pıhtılar veya karotid gibi büyük damarlardaki plaklardan fırlayan parçalar beyni besleyen damarların tıkanmalarına sebep olur. Tıkanan damarların beslediği beyin bölgesi kan akışı kesildiğinden dolayısı ile ölmeye başlar. Bu süre 5 dakikayı geçmeye başladığında o bölgede kalıcı hasar olmaya başlar. Hemorajik felç diğer ifadeyle beyin kanamasının sonucu olarak ortaya çıkan felç çeşidinde ise beyni besleyen damarların yırtılması veya çatlaması sonucu beynin ilgili olan bölgesinde kanama olur. Etkilenen damarın beslediği bölgede ve kanama alanlarında hasar meydana gelir.

Hastada etkilenmiş alana bağlı olarak değişik klinik bulgular ortaya çıkar. Beynin hangi bölgesinin ne kadar hasar gördüğünü anlaşılması felcin daha sonraki etkilerini anlamada yardımcı olur. Mesela eğer motor alanlar etkilenirse hastada motor bozuklukları, eğer görme alanı etkilenirse görme bozuklukları, duyu bölgesi etkilenirse duyu bozuklukları ortaya çıkar. Islemik felç yani kanın pıhtılaşıp damarı tıkayarak beyne kan gitmesini engellemesiyle meydana gelen felçler genellikle ağrısızdır. Fakat beyin kanaması sonucu meydana gelenler çok fazla ağrılara sebep olur. 

NEDENLERİ

   Felç riskini tetikleyen birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi yüksek tansiyondur. Felçlerin % 50′ si yüksek tansiyona bağlıdır. Şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kan basıncını yükselten ani sıcaklık değişiklikleri, sigara kullanımı, aşırı yorgunluk, uzun süre güneşte kalmak ve fazla yemek yeme birer risk faktörü olarak sayılabilir. Stres kendi başına olmasa da tansiyonu ve kan pıhtılaşma süreçlerini olumsuz yönde etkilediği için riski tetikleyen bir faktör olarak sayılabilir. Östrojen damarların sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Bu yüzden menopoz dönemindeki kadınların hormon tedavisi felç riskini azaltmaktadır.

BELİRTİLERİ

Travmaya bağlı olmaksızın ani gelişen bilinç kaybı
Aniden gelişen yüzde, kolda bacakta gelişen kısmi veya tam uyuşukluk ve hareket ettirememek
Ani gelişen görme bozukluğu veya kaybı
Aniden oluşan konuşma bozukluğu
Daha öncelerin de yaşanmamış ani şiddetli baş ağrıması

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Alıç Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Alıç Ekstrakt 60 KapsülKapsül içeriği tamamen bitkiden elde edilen doğal ekstrakttan oluş..

79,00 TL

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Çörekotu ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeri..

55,00 TL

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Üzüm Çekirdeği ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül..

79,00 TL

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)