Kekemelik

KEKEMELİK

   Bir tür konuşma bozukluğu olan kekemelik, konuşma esnasında veya konuşmaya başlarken bazı ses veya sözcükleri tekrarlayarak veya da duraklayarak çıkarma ile gelişen konuşmanın akıcılığını bozan, yanlış konuşma alışkanlığıdır. Kekeme olan bireyler özellikle heyecanlandıkları zaman, baskı altına girdiklerinde, stres yaşadıklarında, sinirlenince, yeni kişiler ile konuşurken, toplum karşısın da konuşurken, önemli bir kişiyle konuşurken daha sık kekelerler.

Kekemelik ne zaman ortaya çıkıyor?

   Çocukların dil gelişimlerini tamamlaması bir süreçtir. Ebeveynler için çocuklarının ilk sarf ettikleri sözler heyecan ve mutluluk kaynağıdır. fakat konuşma sırasındaki yenilemeler ve bir sözcüğün aranması anne- babanın kulağına kekeme gibi gelebilir. Bunun nedeni çocukların 2-7 yaş arasında, en sık da 3-5 yaş arasında normal akıcı olmayan konuşma dönemlerin de olmalarıdır. Yaratılış olarak kadınların beyinlerinde konuşmayla ilgili olan kısım erkeklere göre daha etkin çalışmakta. Bu neden ile erkek çocuklarında normal akıcı olmayan konuşma dönemi kız çocuklara oranla 4-5 kat daha fazla görülür.

Kekemeliğin nedenleri

   Kekemeliğin birden fazla nedeni vardır bu durumun psikolojik, fizyolojik ya da  kalıtımsal nedenlerden kaynaklanabiliyor. “Fizyolojik olarak beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları kekemeliğe neden olabiliyor. Solunum bozuklukları ve nefeslerini doğru kullanamama da nedenler arasında yer alıyor. Çocukların psikososyal anlamda sıkıntılık veren çevrelerde bulunması, ailevi problemler, herhangi bir şeyden duyulan şiddetli korku da kekemeliğe sebebiyet verebiliyor. Baskı ve stres altında kalmaları, onlardan büyük beklentilerin olması, titiz ve kontrolcü bir çevrede yetişmesi nedeni ile de  kekemelik ortaya çıkabilir. Genelde kekemeliği başlatan korku ve strestir. Kekemeliğin çok görüldüğü bir nedeni ise de travma durumlarıdır. Birey ani korku kaygı gibi ağar ve ani duygu değişlerinden sonra kekeleyebilir ve ya da konuşamayabilir. Kekemeliğin nedenlerinden biri de ev içerisinde ebeveynler ya da yakın akrabalardan birinin kekeme olmasıdır. Çocuk bu durumlar da o kişi ile özdeşim kurarak kekemelik gösterebilir.”


Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Ginko Biloba Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Ginko Biloba Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Ginko Biloba ekstresi 60 bitkisel kapsül Kaps..

90,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)