Katarakt

KATARAKT

   Göze gelen ışınları kırarak, ağ tabakaya düşüren ve görüntünün net bir şekilde oluşmasını sağlayan yapıya göz merceği denir. Bu merceğin iki yüzü de dışa doğrudur. Esnek bir yapıda olduğundan çapı değişebilir ve böylece yakın ya da uzağa bakarken, kendisinin çapını ayarlayarak görüntünün net bir şekilde oluşmasını sağlar. Lens de denen bu mercek saydam bir yapıda. Bu yapının saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bulanık görme problemine katarakt denir.

    Kataraktlı kişiler bu durumu, gözüme perde indi, şeklinde yorumlar. Işığın geçişini engellyen bir hastalık olduğundan körlük oluşmasına neden olabiliyor. Sıklıkla yaşlılıkta ortaya çıkan kataraktın türleri, kişiden kişiye farklılık gösterir. İki gözde birden ortaya çıkar ya da bir gözde başladıktan sonra diğerinde oluşur. Bebeklikte ortaya çıkan katarakta, doğumsal katarakt denir. Bu durumu farketmek zordur. 

KATARAKTIN NEDENLERİ

   Gözün saydamlığını kaybetmesi sonucu katarakt oluştuğunu söylemiştik. Bu saydamlığın kaybolmasına etkili olan bazı faktörler vardır. Genelde yaşlılıkta ortaya çıktığı için bu hastalığın, göz merceğinin yaşlanması ile ilişkili olduğunu söylemek mümkündür.

   Göz merceği (lens), etrafı kapalı bir yapısı olduğundan, burada proteinler ya da eski hücreler birikir. Bunlar dışarı atılamadığından, gözün saydamlığını kaybetmesine neden olur.

   Genç kişilerde, alınan darbe, gözü bir yere çarpma, yaralanma sonucu katarakt ortaya çıkabilir. Uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kalmak da bu sebepler arasında yer alır. Güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığı için önemlidir. C vitamini eksikliği de kataraktın oluşmasını arttırıcı bir risk faktörüdür. 

KATARAKTIN BELİRTİLERİ

   Yaş ilerledikçe görülme ihtimali artışı olan bir hastalık katarakt, her yaşta ortaya çıkabilir. En çok 60 yaşın üzerinde görülmektedir. Kataraktlı kişilerde görülen bazı belirtiler vardır. önemli belirti, bulanık görmedir. Hastanın görüşü azalır. Işık kamaşması ve çift görme ya da çatallı görme meydana gelmekte.

   Bebeklerde bu durumu farketmek zor olduğundan, doktor muayenesi esnasın da göze ışık tutularak bir takım fikirler edinilebilir. Bu durumda bebeğin verdiği reaksiyon da çok önemlidir. Erken tanı çok önemli olduğundan dolayı 2 yaşına kadar yapılacak bir göz muayenesi, bir çok sorunun çözümünde kolaylık sağlayacaktır.


Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Alıç Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Alıç Ekstrakt 60 KapsülKapsül içeriği tamamen bitkiden elde edilen doğal ekstrakttan oluş..

79,00 TL

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Çörekotu ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeri..

55,00 TL

HerbalGold Nar Çekirdeği Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Nar Çekirdeği Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Nar Çekirdeği ekstresi 60 bitkisel kapsül&nb..

55,00 TL

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Üzüm Çekirdeği ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül..

79,00 TL

Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)