Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer Yetmezliği

KARACİĞER YETMEZLİĞİ TİPLERİ


Kronik karaciğer yetmezliği : Yılar içinde kronik bir şekilde devam eden, hastalıklara bağlı gelişmiş karaciğer yetmezliği tablosudur ve yıllar boyunca herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Karaciğer yetmezliği tam olarak kendisini göstermeye başladığında belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kronik karaciğer yetmezliğinin akut karaciğer yetmezliği ile farkları, akut karaciğer yetmezliğinin çok hızlı, günler bazen de haftalar içerisinde kendini göstermesidir. Kronik karaciğer yetmezliği ise sinsi bir şekilde ilerler.

Akut karaciğer yetmezliği : Akut karaciğer yetmezliği günümüzde ABD’de yılda yaklaşık 2000 vaka bildirilmekte. Akut demek bir hastalığın ani başlaması demektir. Ani başlayan ve gelişen bir karaciğer yetmezliğine akut karaciğer yetmezliği denir. Akut karaciğer yetmezliği viral hepatitler ile birlikte ortaya çıkan, ani ve de şiddetli bir karaciğer nekrozu (karaciğer hücrelerinin ani ölümü) tarzında meydana çıkan ve bu duruma bağlı olarak hayatınızı çok ciddi tehdit eden, ölüme kadar gidebilen bir karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkmasıdır. Bu durumda karaciğer sentezi işlemleri yerine getiremez ve buna bağlı olarak vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayamadığı zaman vücutta toksik, ağır bir madde birikimi nedeni ile yoğun bakımda yatılmasını gerektirecek kadar şiddetli bir tablo oluşturabilir.

KARACİĞER YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Karaciğer yetmezliği belirtileri iki farklı şekilde görülebilir. Kronik karaciğer yetmezliği belirtileri ve akut karaciğer yetmezliği belirtileri şeklinde ortaya çıkar.

Kronik karaciğer yetmezliği belirtileri : Belirtiler genel olarak kronik kaşıntı, aralı aralı sarılık görülmesi, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma bulgusu ve hastalığın ilerlemiş dönemlerinde karaciğer yetmezliği nedeni ile ek hastalıkların ortaya çıkması sonucu karında su toplaması, zaman zaman da yemek borusunda oluşan varislerin kanaması sonucu akut sindirim sistemi kanamaları, bazende karaciğer koması gelişmesi ve enfeksiyona yatkınlık gibi belirtiler görülür.

Akut karaciğer yetmezliği belirtileri : Hastanın belirtisi sarılık tablosu ile birlikte başlar. Fakat sarılığa takiben hemen günler veya haftalar içinde hastada bir karaciğer koma tablosu ortaya çıkar. Karaciğer komasında görülen belirtiler arasında hastanın kendini kaybetmesi, uyku hali, anlamsız konuşmak ve karaciğerin tamamen işlevini kaybetmesi gibi belirtiler ile seyreder. Bu durumda hastanın tedavisi karaciğer nakli ameliyatıdır.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Çörekotu ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeri..

55,00 TL

HerbalGold Sinir Otu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Sinir Otu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Sinir Otu ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği t..

55,00 TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)