Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması

KARACİĞER YAĞLANMASI

Karaciğer yağlanması karaciğerin kendisini koruma amaçlı oluşturduğu yağ bezleridir. Yağlanmaya iltihap/yangı eşlik ediyor ise bu durum önce karaciğer hücre harabiyetine (nekroz), sonra fibroza ve oradan da siroza ilerler. Karaciğer yağlanması olan insanlar; eğer fazla kilolu ise mutlaka kilo verilmeli ( en az kilosunun’u), yağlı gıdalardan uzak kalmalı, bol meyve sebze tüketmeli ve düzenli egzersiz yapmalı. En önemlisi de mutlaka bu konuda uzman olan bir doktora başvurmalıdır. 

Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması nedeniyle meydana gelen tıbbi bir durumdur. Toplumdaki her 4 ya da 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Kadın ve erkekte aynı sıklık görülür. Normal sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu herhangi bir hastalığa neden olmaz. ama karaciğerde yağlanma aşırı miktarda olduğunda, birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar.

Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucun da 2 durum meydana gelir:

1) Karaciğerde yağlanmanın bir sonucu olarak karaciğerde iltihap/yangı meydana gelir ve tıp dilinde buna steatoheapatit adı verilir.

2) Karaciğerde sadece yağlanma olması ve herhangi bir iltihap/yangının olmaması Steatohepatit geliştiğinde bu zamanla karaciğer hücrelerinin harap olmasına (nekroz) yol açar ve fibroz denilen, aynı zamanda karaciğer sirozunun başlangıcı sayılan duruma neden olur. Nekroz ilerledikçe olay siroza doğru ilerler. Bu konuda yapılan çalışmalarda steatohepatiti olan hastalarınında karaciğerde fibroz, -15'inde ise karaciğer sirozu gelişebileceği saptanmıştır. Ayrıca steatohepatite bağlı gelişen karaciğer sirozu zemininde karaciğer kanserinin de geliştiği gösterilmiştir. Bu nedenle karaciğer yağlanması tanısı konan hastalar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve de sıkı takip edilmelidir.
 

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

başlangıç aşamasındaysa bir belirti göstermeyebilir. Yine de bu dönemde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Karaciğerin bulunduğu bölgede bir rahatsızlık hissi oluşturabilir. Karaciğerde yağ birikimi arttıkça ve organ genişledikçe çevresindeki diğer organlar ve dokulara baskı yapıp ağrılara neden olabilir. İlerlemiş vakalar da ise ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi belirtiler görülebilir.

Mide bulantısı
baş ağrıları
Vücut ve nefes kokusu
Şişkinlik ve hazımsızlık 
Vücut ısısının yükselmesi
Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
Hafızanın zayıflaması 


Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Sinir Otu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Sinir Otu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Sinir Otu ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği t..

55,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)