Hormonel Hastalıklar

Hormanal Bozukluk

HORMONAL BOZUKLUK NEDİR?

   Hormonal bozukluk sorunu oldukça yaygın bir şekilde görülür fakat kolaylıkla tedavi edilebilen ve kontrol altına alınabilen bir durumdur.Erkeklerde de bir takım hormonal bozukluklarına rastlanabilmektedir. Ancak hormon bozukluğu kelimesi kullanıldığı zaman, kadınlar tarafından ilk olarak adet düzeni, tüylenme ve kısırlık ile alakalı hormonlar aklımıza gelir.Ülkemizde hormon bozukluğu ifadesi çok sık telaffuz edildiği halde, her zaman doğru ve yerinde kullanılmadığı görülür. Aslında kadınlarda çok az hastalık hormon bozukluğu ile alakalı olarak gelişmektedir. Her adet bozukluğun, her tüylenmenin, her kısırlığın meydana gelme sebebi, hormon bozukluğundan kaynaklanmaz. Hatta bu durumların az bir kısımların da hormon bozukluğu ile karşılaşılmaktadır. hormonal bozukluk kilo almanın da en büyük nedenidir.
 

Hormonal bozukluklara neden olabilen şeyler ise şunlardır; 

    Genel belirtiler, adet düzensizliği (sık ya da seyrek kanama olabilir), adet dışı kanama, tüylenmede artma, sivilcelenme, ödem ve buna bağlı kilo değişimi olabilir. Tiroit hormonları da üreme fonksiyonlarını etkiler; bozukluğunda hipo ya da hipertiroidizm bulguları olabilir. Bunlar hipotiroidizm durumunda üşüme, halsizlik, uyku, depresyon, kuru cilt gibi bulgular iken, tam tersi bulgular hipertiroidizm halinde görülür. Ancak her iki durum da üreme ve de adet döngülerini etkiler. yetersiz ve dengesiz beslenme, stres, hormonlu gıdalar, hareketsiz yaşam, kimyasallara maruz kalma, sigara alkol gibi kötü alışkanlıklar, çeşitli ilaçlar vb.
 

Hormonlardaki bozukluğun belirtileri;

düşük cinsel istek, depresyon, vajinal kuruluk,
zayıf hafıza menopozda görüldüğü gibi sıcak basmaları,
aşırı kıllanma, düzensiz adet görme, saç dökülmesi, sivilce ve diğer cilt sorunları,
halsizlik,kilo artışı, aşırı iştah göğüs bölgesinde kıllanma,
seste kalınlık, incelik, aşırı terleme, sürekli stres hali vb.
 
   Bu belirtileri gördüğünüzde hormonal rahatsızlığınızın olup olmadığında şüphelenin fakat bu semptomlar sizin kesinlikle hormonal bozukluğa sahip olduğunuzu göstermez. Hormonal bozukluğu anlamanın yolu kan testi yaptırmaktır. Hormonal takviye ilaçlarıyla, balık, kuruyemiş gibi omega3 zengini gıdalarla beslenip bu sorundan kurtulabilirsiniz. Spor da hormonların normal seviyeye gelmesinde de etkili bir faktördür. Her gün düzenli olarak spor yapmak sizi sağlıklı kılacaktır.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold civan perçemi Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold civan perçemi Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK:Civan Perçemi ekstresi 60 bitkisel kapsülKaps..

79,00 TL

HerbalGold Tribulus Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Tribulus Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Tribulus ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği tam..

75,00 TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)