Hipertiroidi

 Hipertiroid

Hipertiroidi, tiroid bezlerinin olması gereken fazla çalışması sonucu, yüksek oranda tiroid hormonunun üretilmesi anlamına gelir. 
 

Hipertiroidi belirtileri nelerdir?

   Hipertiroidi belirtileri arasında en çok dikkat çeken, aşırı sinirlenme, çarpıntı, hızla zayıflama, ellerde sebepsiz titreme, güçsüz kaslar, vücut sıcaklığında artış, aşırı terlemek, saç dökülmesi, nemli cilt, kolay ve sık sık kırılan tırnaklar, bağırsak hareketlerine hızlılık, adet düzensizliği, adet kanamasın da dikkat çekici azalma, gözlerde şişlik, çift görme gibi şikâyetler sayılabilir.
 

Hipertiroidi kısırlığa sebep olur mu?

   Hipertiroidi, vücudun bütün sistemlerini etkilediği gibi üreme sistemlerini ve üreme hormonlarını da etkiler. Kadınlarda düzensiz adet dönemlerine, adet kanamalarının azalmasına, yumurtalamanının azalmasına, cinsel isteksizliğe sebep olur. Bu sebeplerle kadınlarda gebe kalma ihtimali zorlaşabilir. Lakin Hipertiroidi tedavisi olunduğu zaman bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Erkeklerde ise, durum biraz daha farklıdır. Hastalığın ilk başlarında cinsel performansda artış gözlenir iken, hastalığın ilerlemesi ile birlikte cinsel isteksizlik görülür. Ayrıca erkeklerde meme büyümesi gözlenir. Fakat bütün bu sorunlarda tedavisi sonrasında yok olur. 
 

Hipertiroidi hastalığında deri de ne gibi değişlilikler görülür?

   Hipertiroidi ile birlikte de vücut ısısında artış gözlenir ve akabinde derinin aşırı nemlendiği ve inceldiği görülür. Özellikle de ayak derisinde kalınlaşmalar ve ödem gözlenebilir. Ellerde ve avuç içlerinde damarların genişlemesi yüzünden kızarıklıklar gözlenebilir. Tırnaklarda cansızlık ve kırılma, saçlarda dökülme saç derisinde sağlıksız alanlar, vücudun farklı yerlerinde deri kaşıntıları gözlenir.
 

Hipertiroidinin sebepleri nelerdir?

   Hipertiroidinin bilinen en belirgin nedeni Graves hastalığıdır. Graves hastalığının nedeni ise net olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminde meydana gelen bir bozulma ile birlikte tiroid bezinin gereğinden fazla neden olan proteinler vücutta üretilir. Hipertiroidinin bir diğer nedeni de çok çalışan nodüllerdir. Sıcak nodüller, tiroid bezinden ayrı olarak sürekli ve çok fazla oranda tiroid hormonu üretirler ve de kana aktarırlar. Tiroid bezinin iltihaplanması halinde, aşırı iyot alımı ve tiroid bezinin farklı nedenlerle hasar olmasında hipertiroidinin ender görülen öteki nedenleri arasında sayılabilir. Hipotiroidinin tedavisi esnasında verilen tiroid hormonunun kontrolsüz ve fazla alımı da hipertiroidinin oluşma nedenleri arasında yer alır.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Isırgan Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Isırgan Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Isırgan ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği tamam..

75,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)