Gül Hastalığı

Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea) 

   Her yaşta görülebilen, fakat sıklıkla 10-35 yaşlara arasında rastlanılan döküntülü bir deri hastalığıdır. Döküntü bir kaç hafta veya sene sürebilir. Genellikle hastalık kalıcı bir iz bırakmaz, fakat esmer kişilerde zaman içerisin de gerileyen kahve renkli lekeler kalabilir. 
Hastalığın Diğer Bulguları Nelerdir? Bu hastalık göğüs veya sırtta geniş pembe bir leke gibi başlar. Bu lekeye madalyon belirtisi denir. Sıklıkla bu leke halka şeklini alıp orta kısmı solar, bu neden ile de mantar sanılıp mantar ilaçları uygulanabilir. Bu döküntü mantar enfeksiyonu olmadığı için bu kremler faydalı olmaz. Bir kaç hafta içinde çok sayıda pembe döküntü meydana gelir, hatta bazen yüzlerce döküntü gövde kol ve bacaklarda görülür. Döküntü boyunda, nadiren yüzde görülebilir. Bu döküntüler madalyon döküntüsünden daha küçüktür ve yine mantar hastalığı ile karıştırılabilir. Döküntüler ovaldir ve sırtta çam ağacına benzer şekilde dağılır. Bazen hastalık şiddetli ve yaygın olabilir. Hastaların yarısında kaşıntı vardır, özellikle sıcakta kaşıntı artar. Ara da sıra da halsizlik ve ağrı gibi diğer bulgular görülebilir. Bu döküntü genellikle 6-8 haftada geriler. Fakat bazen daha uzun da sürebilir. Fiziksel aktiviteler ve sıcak banyo döküntüyü arttırabilir. Bazı olgularda döküntü geriledikten bir kaç ay sonra tekrarlayıp bir kaç ay sürebilir. Hastalığın Nedeni Nedir? Hastalığın nedeni belli değildir. Sebebi bir bakteri veya mantar enfeksiyonu değil. Ayrıca bir alerjik reaksiyon da değildir. Herhangi bir iç hastalıkla ilişkisi yoktur. Bir virüsün bu döküntüye neden olabileceği düşünülebilir. Diğer viral enfeksiyonlardaki gibi hastada halsizlik ve yorgunluk bulunabilir. Fakat hastalığın virüs enfeksiyonu sonucunda oluştuğu ispatlanmamıştır. Diğer virüs enfeksiyonlarının aksine kişiden kişiye bulaşmaz.  
 
Seyir:Haberci lekeden birkaç gün veya birkaç hafta sonra, genellikle sırtınızda, göğsünüzde veya karnınızda çok küçük, ince, döküntülü noktalar, çam ağacı şeklinde belirir. Ender olarak, kollarınız, bacaklarınız veya yüzünün de de daha küçük noktalar meydana gelebilir. Kurdeşen kaşıntılı olabilir. 
 
Diğer Belirtiler ve Semptomlar: Kişilerin yarısında, burun akması boğaz ağrısı, öksürük veya burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonu belirtileri veya semptomları görülür.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Çörekotu ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeri..

55,00 TL

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Üzüm Çekirdeği ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül..

79,00 TL

HerbalGold Yulaf Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Yulaf Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Yulaf ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği tamamen b..

55,00 TL

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)