Göz Ödemi

GÖZ ÖDEMİ

   Göz hastalıklarından biri olan ve periorbital ödem tanımlanan bu hastalık gözü çevreleyen bölgede, göz kapağında ve bilhassa da göz çukurunda biranda meydana gelmesi ile hastaların büyük bir endişeye kapılmasına sebep olur. Gözde ödem oluşmasının çeşitli sebeplerinin bulunduğu için neden tekevvün ettiğini anlamak ve tedaviyi ona öre şekillendirmek amacıyla geniş bir doktor muayenesine görülüp, bazı tetkiklere ihtiyaç duyulabilir.
 
   Gözde ödem çoğu zaman göz enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkıyor bile olsa da, vücudun su toplaması ya da böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının gösterdiği bir sinyal olabileceği gibi hastalığın tanısı ve tedavisi son derece önem arz eder. Gözde oluşan ödemin başlangıç aşamasında ekseri uzmanlar antibiyotik tedavisi verir. Eğer sorun ilerlemiş ise o zaman da damar yolundan verilen ilaçlarla gözde ödem tedavisi edilmeye çalışılır.
 
   Bu hastalıkta kesinlikle hastaların kendi başlarına antibiyotik kullanmamalılar. Çünkü hastalığa neden olmuş bakterinin ve enfeksiyonun türüne göre ilaçlar seçilmektedir. Gözde ödem, hangi bakteri nedeniyle oluştuğuna ve enfeksiyonun ciddiyetine göre değişik antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.
 
   Ödeme yol açan nedenin tedavisiz bırakılması durumunda ilerleyen görme kayıplarına neden olabilir.Baş ağrısı özellikle şiddetliyse,bulantı ve kusmayla birlikteyse veya kulakların çevresinde bası hissi varsa, endişe duyulmasına sebep olabilir.Eğer baş ağrısı hasta eğildiği zaman kötüleşiyorsa veya sabah erken uyandığı zamanlar da en kötü oluyor ve gün içinde azalıyorsa, bu endişe daha da artar.İleri ödemle birlikte bazen duyma kayıpları ve yüz felci de bulunabilir. Hastalar daha sık olarak baş ağrısı, kulaklarda basınç hissi,çınlama ve yorgunluk ve bazen de bulantı ve kusmadan şikayet eder.

Bu kategoride ürün bulunamadı.