Genital Mantar ve Siğil

GENİTAL MANTAR SİĞİL


Human papilloma virusunun (HPV) neden olduğu genellikle cinsel geçişli viral bir enfeksiyondur.  Sıklıkla daha önceden enfekte olmuş partnerle korumasız cinsel ilişki sonrasın da ortaya çıkar. Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı % 1-2 dir. Genital siğiller en çok aktif cinsel yaşlar olan 18-25 yaş arasında gözlenir. Genital siğil, hpv virüsüne bağlı kondilom varlığı çoğunlukla akıntıya sebep olmaz, ilk belirtisi sıklıkla kaşıntıdır. Nadiren vajina içine yerleşmiş özellikle hamileler de olan genital siğiller kısmen renkli bol miktarda vajinal akıntıya sebep olabilmektedirler.
 
  

HPV Enfeksiyonu  nedir?  

Genital human papilloma virus hpv virüsü enfeksiyonu cinsel yol ile bulaşan ve genital siğil olarak bilinen kondilomların oluşmasından sorumlu olan viral bir enfeksiyon olup mutlaka ciddiye alınmalıdır. Son yıllarda özellikle gençler arasında ülkemiz de giderek artan bir sıklıkta görülmektedir. Genital siğil şikayeti ile tedavi için başvuran kişi sayısın da da önemli artışlar gözlenmektedir. Genital siğiller, HPV virüsü enfeksiyonu hem kadında hem de erkekler de daha sıklıkla genital bölgede, makat etrafında ve nadiren de ağızda oluşur. Bu siğiller veya diğer adı le kondilom yapıları  Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu sonucu oluşan  karnıbahar görünümünde, bazen tek , bazen çok sayıda, bazen toplu iğnenin başı kadar ufak, bazen de 4 cm çapına (ender durumlarda çok büyük çaplı ) erişebilen ağrısız kitleler ve papiller oluşumlardır.
  

BELİRTİLERİ

 
Kişi yıllarca  hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir. Ancak bu durum hastalığın yayılmasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu durum da sessiz enfeksiyon olarak adlandırılır.Genital siğil oluşumuna sebep olan HPV virüsünü hiç bir belirti vermeden taşıyan kişiye de "portör" adı verilmektedir. Genelde dış genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkar. Bunlar kişinin kendisi tarafından görülür ya da elle hissedilebilir. Siğiller yumuşak,ciltten hafif kabarık, pembe-beyaz renkli, karnıbahar şeklin de oluşumlardır. Tek ya da grup halinde olabilirler. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Nadiren vajina içerisin de, makat çevresinde görülebilirler. Anal ya  da oral seks sonrasında ağız içi ve makat içinde de siğiller ortaya çıkabilir.

Ürün Karşılaştır (0)


Balen Promagic Yerli Beyaz Propolis

Balen Promagic Yerli Beyaz PropolisBalen Promagic Yerli Beyaz Sıvı Propolis Ekstrat 30 mlİçindekiler..

67,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)