Faranjit

FARANJİT 

Faranjit, boğaz iltihabı demektir. Boğazın mukozal ve submukozal yapılarının enfeksiyonel bir hastalığı­dır. Faranjit, geniz akıntısı, sıklıkla kırmızı, tahriş olan bir boğaza neden olur. Boğaz kültürlerinden genelde sonuç alınmaz ama bademcikler ve diğer dokular şişerek rahatsızlığa neden olurlar. Geniz akıntısı tedavi edildiğinde bu olayda ortadan kalkacaktır. Faranjitin %90’ı viral, %10’luk kısmı ise bakteriyel nedenlidir. Özellikle 4-7 yaş arası çocuklarda sık görülür, bir yaşın altındakiler de nadir görülür. Bakterilerin sebep olduğu faranjitte belirtiler daha ağır seyretmektedir ve antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Viral boğaz ağrılarında analjezikler etkilidirler. Çoğu faranjit vakası birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir.

Faranjit Genel Belirtileri

İlk olarak boğazda görülen ani yanma, yutkunmakla artan ağrı, kaşınma ve kuruluk hissi şeklinde ortaya çıkmaktadır.
Öksürük
Ateş ve ses kısılması
Boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular
Ağız kokusu
Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de bu rahatsızlığı göstermektedir.

Farenjitin çeşitleri nelerdir?

Akut faranjitler; boğazda ani başlayan yanma, ses kısıklığı, yutkunmakla artan ağrı, ateş, öksürük, halsizlik,  kas ve eklem ağrıları, boyunda şişlik, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular, ve ağız kokusu şeklinde bulgular ile kendini belli etmektedirler. 
Kronik faranjitler ise; daha çok boğazda takılma ve kuruma, bazen yutkunmakla ağrı, yabancı cisim hissi, gıcık tarzında öksürük veya boğazda iyileşmeyen yaralar ve şişliklere sebep olabilirler.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Sinir Otu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Sinir Otu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Sinir Otu ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği t..

55,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)