Deri Kanseri

DERİ KANSERİ (CİLT KANSERİ)

Deri kanseri, deride yer alan hücrelerde DNA hasarı ortaya çıktığında ve bu hasar tamir edilemediğinde hasarlı hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkar. Vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabileceği gibi %80 baş-boyun bölgesindedir. Vücudun güneş gören bölgeleri deri kanserlerine daha çok aday olduğundan yapılması gereken güneşten korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalıp (bronzlaşma dahil)  özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanıklığı, deri kanserinin temel sebebidir. 

Cilt kanseri için risk faktörleri nelerdir?

- Açık , beyaz tenliler,
- Çok fazla sayıda “ben”i   olanlar ve bunların değişik şekil ve boyutta olması,
- Ciltlerinde kolayca çillenme olanlar, çok sayıda çili olanlar
- Ailesinde cilt kanseri hikayesi bulunanlar,
- Herhangi bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi (radyoterapi) uygulamaları,
- Açık havada çalışmak ve eğlenmek için çok fazla zaman geçirenler,
- Katran, zift, arsenik gibi kimyasal karsinojen maddelere uzun süre  maruz kalma,
- Uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralar,
- Uzun süreli mikro travmalara maruz kalma gibi nedenlerle de deri kanserleri gelişebilir.

Kaç çeşit deri kanseri vardır?

Bazal hücreli karsinoma: Genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde olabilir. Daha çok açık tenli kişilerde görülür ve bu kişiler renkli gözlü ve güneş yanığına eğilimlidirler. Bu tümörler hızlı yayılmaz. 1-2 cm boyutunda olmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir. 
 
Squamöz Hücreli karsinoma: Bu da deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir.
 
Malign Melanom: Bütün deri kanserleri içinde en tehlikeli ve en öldürücü olanıdır. Erken yakalandığında tamamen tedavi edilebilir. Fakat hızla tedavi edilmediğinde tüm vücuda yayılır ve sıklıkla öldürücüdür. Melanoma aniden normal olan derinin üzerinde koyu siyah ya da mor bir lekelenme şeklinde ortaya çıkabilir ya da bir benden ya da derideki koyu lekelerden gelişebilir. Bu nedenle vücudumuzdaki benlerin değişimini fark etmek önemlidir.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Reishi Mantarı Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Reishi Mantarı Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Reishi Mantarı ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül..

65,00 TL

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Üzüm Çekirdeği Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Üzüm Çekirdeği ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül..

79,00 TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)