Damar Tıkanıklığı

DAMAR TIKANIKLIĞI

Damar tıkanıklığı vücutta herhangi bir organa kan akımı sağlayan bir damarın tıkanması ve o organı beslemez hale gelmesidir.Damar tıkanması en çok damar sertliği ya da damar kireçlenmesi denen hastalığa bağlı gelişir.

Damar Tıkanıklığı Nedenleri

•Kilo problemleri
•Egzersiz yapmama, fiziksel aktivite eksikliği
•Alkol, sigara kullanımı
•Psikolojik bozukluklar
•Aşırı yağlı beslenme
•Kanamalardan kaynaklanan problemler
•Demir eksikliği

Atardamar Tıkanıklığı

Kalpten başlayarak en uç bölgelere kadar temiz kan götüren ve organları besleyen damardır. Daha sık ve herkeste görülebilir, fakat 50 yaş üzerinde, şeker hastaları, sigara içenler, kolesterolü yüksek olanlar ve hipertansiyon hastalarında daha çok görülür.
Atardamarlar organları besleyen yapılar olduğu için bu atardamar tıkanması o organın beslenmesini engeller ve buna bağlı belirtiler oluştur.
Boyun ve beyin damarı: Konuşma bozukluğu, gözde geçici kararmalar, şuur bozukluğu ya da inme (felç) olabilir.
Kalp damarı: Göğüs ağrısı ile kalp spazmı ya da kalp krizi yapabilir.
Bağırsak damar tıkanıklığı (mezenter iskemisi): Genellikle yemekten sonra karın ağrısına yol açar ve hastalık ilerlerse kilo kaybı oluşturabilir. Ani tıkanmada barsaklarda kangren oluşabilir.
Bacak damarı: Genelde yürürken baldır kaslarında ağrı yapar. Hastalık ilerlerse ayakta ya da parmaklarda yaralar çıkabilir. Kangren oluşabilir. 
Kol damar tıkanıklığı: Genellikle sol tarafta olur. Kolu kullanmakla kolda erkenden yorulma ve hafif ağrı oluşabilir. Özellikle kişi kolunu yükseğe kaldırdığı zaman (örneğin çamaşır asarken ya da banyoda başını yıkarken) kol ağrısı ve yorgunluğu olur.
Böbrek damar tıkanıklığı: Genellikle sorun yaratmaz. Ancak kontrolü zor yüksek tansiyon yapabileceği gibi uzun dönemde böbrek fonksiyonlarını bozarak üre ve kreatinin değerinin yükselmesine ve hatta böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Toplardamar Tıkanıklığı

Oksijen ve besini doku tarafından kullanılan kirli kanı tekrar kalbe taşıyan damardır ve daha seyrektir.
 
Toplardamarlar organları beslemez, buradaki kanı alıp kalbe taşır. Bu nedenle toplardamarlar tıkanmasında doku beslenmesi bozulmaz. Kanın kalbe dönüşünü engeller ya da zorlaştırır. Bu da kanın o doku içinde birikmesine yol açar. 
 
Toplardamarda tıkanma en çok bacak toplardamarlarında görülür. Buna derin ven trombozu (DVT) denilir. En temel belirtisi ayak şişliğidir. Aynı şekilde kol toplardamarında tıkanma olursa ( özellikle hemodiyaliz hastalarında sık görülür) kol şişliği olur. Bunun dışında sık görülen toplardamar tıkanmaları karaciğer (portal ven trombozu), barsak ve böbrek toplardamar tıkanıklıklarıdır.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Alıç Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Alıç Ekstrakt 60 KapsülKapsül içeriği tamamen bitkiden elde edilen doğal ekstrakttan oluş..

79,00 TL

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold çörekotu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Çörekotu ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeri..

55,00 TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)