Behçet Hastalığı

Behçet

BEHÇET HASTALIĞI NEDİR?

 

Vücudun her yerini etkileyebilen bir hastalıktır. Başta ağız ve kasık bölgesinde “aft” adı verilen yaralar olması ile; eklemlerde, göz, beyin, kalp damarlarında tekrarlayan iltihaba neden olur. Behçetin belirtileri, ataklar şeklinde farklı organlarda görülür. Bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalıktır.
 
BEHÇET HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?
çoğunlukla 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmakla birlikte; akdeniz, ortadoğu ve uzak doğu ülkelerinde daha da fazla görülür. Özellikle bizim ülkemizde yaklaşık her 300 kişiden birinde bu hastalık vardır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre biraz daha fazladır. Bu hastalık ipek yolu üzerinde ki ülkelerde daha çok görüldüğü için ipek yolu hastalığı da denilebilir.
 
BEHÇET HASTALIĞININ NEDENLERİ
Günümüzde behçet hastalığının nedeni ya da nedenleri bilinememektedir. Sadece bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında neden olduğu düşünülmektedir. Bu kalıtsal faktörler arasında bazı genleri taşımanın bu hastalığa eğilimi arttırdığı düşünülmektedir. Ağız bölgesine yerleşen bazı mikroplarla, uçuk virüsünün bu hastalıkta etkili olduğundan şüpheleniliyor. Bu mikropların iltihaba neden olduğu için hastalığın bulgularının görülmesine sebep olmaktadırlar. Fakat henüz bu faktörler kesin olarak ispatlanamamıştır.
 
BEHÇET HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Behçette, her hastada aynı bulgular gözlenmez. Ağızda çıkan yaralar behçet hastalarının çok büyük bir kısmında görülmekte. Hastalığın ilk habercisi olarak kabul edilir ve diğer bulgulardan önce görülür. Tekrarlama zamanı farklıdır. İyileştiğinde iz bırakmaz. Bu yaralara aft yaraları denir.Genital bölgede de yaralar ortaya çıkar. Sivilce şeklinde ortaya çıkan bu kırmızı yaralar kötü bir hal alır. Ağız yaralarının aksine iyileştiğinde iz bırakırlar Gözde kanlanma, bulanık görme ve hatta görme kaybı ile kendini belli eder. Her iki gözü birden etkileyebilir. Ayrıca deride yaralar görülür. Bunlar kasık bölgelerin de, yüzde, sırtta iltihaplı ve etrafı kırmızı, sert şekildedir. Bacaklarda görülenler daha koyudur ve iyileşince koyu bir iz bırakır. Eklemlerde ağrı ve iltihaba neden olur. Diz, ayak ve el bileğinde, dirsekte şişlik görülür. kan damarlarında iltihap oluşur. Beyin damarlarında olursa şiddetli baş ağrısı yapar. Akciğerde ve böbrekteki iltihaplanmalar sonucun da ciddi sağlık sorunları görülür.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Kuşburnu Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Kuşburnu Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Kuşburnu ekstresi 60 bitkisel kapsülKapsül içeriği tam..

65,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)