Bağırsak Kurtları

Bağırsak Kurtları

BAĞIRSAK KURDU NEDİR?

Yuvarlak solucanlar uzun, silindirik ve segmentsiz ip şeklinde parazitlerdir. Boyları bir kaç mm’den bir metreye kadar değişebilir.
 
BAĞIRSAK KURDU NASIL BULAŞIR?
 
Bağırsak kurdu Kirli sulardan, bulaşmış sebzelerden, musluklardan, pişmemiş etlerden, parazit yumurtaların döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan, enfekte hayvanlardan hatta havadan bile geçebilirler. Bağırsak parazitlerinin neden olduğu enfeksiyonların çoğunluğu her hangi bir belirti göstermez ve tanı genellikle dışkı inceleme yoluyla konulur. Bağırsak parazitlerinin belirtileri bir çok faktöre göre değişiklik gösterir. Parazitin türüne, yerleştiği organlara ve parazitin miktarına göre belirtiler değişir. Geceleri anüste kaşıntı, kansızlık, beslenme bozukluğu, kusma ve ishal, karın ağrısı, uyurken ağızdan normal miktardan fazla salya gelmesi ve yastığın salya ile ıslanması şeklin de belirtiler görülebiliyor. Bağırsak parazitleri yerleştikleri diğer organlara hasar vererek bir çok hastalığa neden olabiliyor.
 
BELİRTİLERİ
En sık görülen belirtileri geceleri anüs kaşıntısıdır. Kaşıntı dişi parazitin yumurtaları bırakmak için anüse gelmesine bağlı gelişir. Apendiste birikerek apendisite neden olabilirler. Erişkinler kız çocuklarında, ektopik göç ile genital bölgeye geçerek lokal irritasyon, akut bakteriyel idrar yolları infeksiyonu, vajinit, granülomatöz endometrit ve salpenjite yol açılabilir. Diğer barsak nematodlarından farklı olarak dışkıda yumurtalarına fazla rastlanmaz. Bu nedenle yumurtaları en iyi sellofanlı lam yöntemi ile saptanır. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.