Alerji Sorunları

ALERJİ (ALLERJİ) NEDİR?

Bazı kişiler, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen adı verilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ettiğinde, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde yani antikor üretir. Bu duruma alerji denilir.
 
Alerjik bir bünyesi olan kişilere atopik kişiler adı verilir. Bağışıklık sistemimiz bir kere allerjen maddeyle karşılaştığında aşırı reaksiyon gösterir, o maddeyi hafızasına alır. Tekrar onunla karşılaştığında ise, önceden tanıdığından dolayı hemen koruyucu madde üretir ve aşırı duyarlılık gösterir.
 
Allerjenler, ana temas yollarına göre;
- ağız yolu,
- solunum yolu,
- enjeksiyon yolu
- temas yolu, ile vücuda girerler. 

Allerjen Maddeler Nelerdir?

Polenler
En önemli kaynakları rüzgarla taşınan ağaç, çimen ve otlardır. Polen taneciklerinden kopan allerjenler göz ve solunum mukozasıyla temas ederler. Mevsimlere ve yerleşimlerine göre çok değişiklikler gösterirler. Çimenler ilkbahar sonu yaz başı, Ağaçlar yaz başından ortasına kadar, Otlar ise yaz sonu sonbahar başı artan alerji nedenidir.
 
Ev Tozları ve akarlar
Evde, özellikle kuru iklimlerde ev tozları, gözle görülemeyecek kadar küçük böcek (akarlar-mite) atıkları, major allerjen kaynağıdır. Yatak, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar gibi yerlerde bulunurlar. Enerjiden faydalanmak için yapılan, sıkı izole edilmiş ev ve ofislerde azalmış hava sirkülasyonu ve artan nem, soğuk su deterjanlarında artış ile birlikte soğuk su ile yıkamanın artması, duvardan duvara halı kaplanması mite oranlarının giderek artmasının başlıca nedenlerdendir. Korunmak için; yatak, yorgan ve yastığın allerjen geçirmeyen sentetik kılıflarla kaplanması, en az haftada bir yatak çarşaf ve kılıfların 60 C da yıkanması, halı ve kumaş mobilyaların kullanımının azaltılması, özellikle kışın ev içi nem oranının %50nin altına düşürülmesi etkilidir. 
 
Küf / Mantar
Alerjen, sporların solunması yolu ile vücuda girer. Yaz ve erken sonbaharda küf spor sayısı en yüksek düzeylerine çıkar. Kuru toprakla uğraşmak, biçilmemiş tarlada yürümek, yaprakları toplamak küf ve mantar temasını arttırır. Bazı dış küf sporları yağmur ve yüksek nem ile bazıları da kuru ve rüzgarlı havalarda havaya karışarak daha etkili hale gelir. Ev içi kaynak bodrum, tavan arası, soğuk dış duvarlar ve banyo gibi ıslak bölgelerdir.
 
Hayvansal Allerjenler
Ev allerjenlerinde hayvansal kaynaklar arasında kedi, köpek, kuş, tavşan ve kemirgenler yer alır. Hayvan kaynaklı major allerjenler hayvandaki yağ bezlerinden salgılan an proteinlerdir. Bunlar ayrıca hayvanın idrar ve tükrüğünde de  bulunurlar. Halıda ve kumaş mobilyalarda bu alerjenler birikir ve kolaylıkla havaya karışırlar. Küçük partiküller havada uzun zaman kalabilirler.
 
Diğer
Bazı yiyecekler, ilaçlar, kimyasal maddeler, güneş, parazitler, soğuk ya da kirli hava ve bunun gibi birçok faktör allerjen özelliktedir. Bunlar ciltle ve enjeksiyonla, solunum ya da sindirimle vücuda girerler ve reaksiyona neden olurlar.

Alerjik bazı hastalıklar

  • Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)
  • Astım
  • Atopik Dermatit (Egzema)
  • Göz Nezlesi, 
  • Kurdeşen
  • Allerjik orta kulak iltihabı
Bu hastalıklar tekrarlayıcı olduğundan önemlidir. İnsan yaşamını sınırlandırır ve performansını etkiler. 

Alerji belirtileri

Kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve belirtilerin şiddeti değişebilir. Genel alerji belirtileri kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma, hırıltılı nefes alıp verme, döküntü, öksürük, gözlerde yanma, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olabilir.

Alerji Nedenleri :

* Alerji, genetik (ırsi) sebeplere bağlıdır.
 
* Alerjenler doğal ortamdan veya kimyasal olarak kirletilmiş çevresel ortamdan kaynaklanabilirler.
Doğal ortamdan kaynaklanan alerjenler; Genellikle yüksek molekül ağırlıklı protein yapısındadırlar. Çoğunluğu solunumsal alerjenler grubundandır. Polenler, ev tozu akarları, küf mantar elemanları, ev hayvanlarının tüy ve epitelleri, bakteriler, bazı gıda proteinleri, böcek zehirleri gibi. 
Kirletilmiş çevresel ortamdan kaynaklanan alerjenler; Daha küçük maddeler olup, vücudun farklı proteinlerine bağlandıktan sonra antijenik özellik kazanırlar. İlaçlar, metaller, gıda katkı maddeleri, formaldehit, lateks, nitrojen oksit, sülfür dioksit, sanayi tozları gibi.
 
* Ayrıca mevsimler de alerjinin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü her mevsimde görülen allerjenlerin yoğunluğu değişmektedir.

Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Meyan Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Meyan Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Meyan ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül içeriğ..

55,00 TL

HerbalGold Nar Çekirdeği Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Nar Çekirdeği Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Nar Çekirdeği ekstresi 60 bitkisel kapsül&nb..

55,00 TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)