Akdeniz Ateşi

AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ NEDİR?

AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ

Ataklar halinde görülen, ateş, karın ve eklem ağrısı, göğüs bölgesinde ağrı şekillerin de ortaya çıkar, kalıtsal bir hastalık türüdür. Ataklar 3-4 gün kadar sürebilir. Atak sona erdiğinde hastalığın belirtiler yok olur. Diğer atak gelene kadar hiç bir belirti vermez. Adından da anlaşıldığı gibi hastalığın oluşması için anne veya babadan en az birinde bu hastalığın olması gerekir. Genetiktir.Çoğunlukla akdeniz ülkelerinde görülüyor. Biz de, araplarda, yahudilerde ve ermenilerde çoğunlukla görülür. Akdeniz bölgesinde görüldüğü kadar ege ve iç anadoluda da görülür. Hastalığın ortaya çıktığı zaman büyük ihitmalle 20 yaşından önce ve çocukluk dönemindedir.

Belirtileri nelerdir?

Bir kaç kez ataklar şeklinde görülür. Atak süresi 72 saate kadar çıkabilir. Bu ataklar sırasında bazı bulgular ortaya çıkar. Karın ağrıması, aşırı şiddetli olabilir. Göbek bölgesinde ortaya çıkar. Hasta hareket edemez. Sebebi karın içindeki bağırsak gibi organları örten zarın iltihaplanmasıdır. Akut apandisit ile çok sık karışıtırılır. Ameliyat yapılabilir. Aslında zararı yok denecek derece de azdır. Çünkü AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ apandisite neden olabilir. Ateş; Adından da anlaşılacağı gibi ateşe neden olmaktadır. hafif ateş yüksekliğinden 40 dereceye kadar yükselen ateş olabilir. Kontrol edilmezse hasta havale geçirebilir.

AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ’ NIN NEDENİ NEDİR?

Nedeni bilinmiyor fakat bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olmuş gen bulunmuştur. Kalıtsaldır. Soya çekim özelliğindedir. Ebeveynlerde görülmesi bu hastalığın nedenini açıklar.

AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR?

Bu hastalık zamanla vücudumuzda çeşitli organlarda ki protein yapısında madde olan amiloidin birikmesine yol açar. Bu madde organların fonksiyonlarını yerine getirilmesine engel olur. Vücudumuzdaki damarlara zararlar verir. Bu da ciddi hastalıklara sebep olur. Bu hastalıklardan sıklıkla görüleni kronik (müzmin) böbrek yetmezliği olmaktadır. Böbrek gibi hayati önemi olan bir organın işlev yapamaması hayati tehlikesi olabilecek bir durumdur.Ayrıca düşük yapmasına ve kısırlık AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ’li hastalarda daha fazla görülür. Bu hastalığı olan hamilelere yapılacak testlerle bebekte oluşabilecek olan sakatlık ya da hastalıkların olup olmadığı araştırılır.

AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ TEDAVİSİ

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç vardır. O da kolşisin. Bu ilaç ağrının şiddetin azalmasını, atakların da gelme süresinin uzamasını, ağrı süresinin kısalmasını sağlar. Etkili ve faydalıdır. Başarı şansı yüksek olduğu için kullanılması gerekmektedir. Bu ilaç ağrı kesici değildir ve hastalığın tedavisinde kullanılır. Amiloid rahatsızlığının oluşmasını da engeller. Böylece ciddi sağlık problemleri görülmez. Belirtiler geçtiğin de bile ilacın kullanılması gerekmektedir. Düzenli ilaç kullanımı hastalık tedavisinde önemlidir. dozunu iyi ayarlamak gerekir. Bunun için uzman hekime görünmekte fayda vardır.

 

 

 

etiketler:

 akdeniz ateşi belirtileri 

akdeniz ateşi taşıyıcısı belirtileri 

akdeniz ateşi neden olur 

akdeniz ateşi tedavisi bulundu 

akdeniz ateşi taşıyıcısı 

akdeniz ateşi tedavisi 

akdeniz ateşi nasıl bir hastalık 

akdeniz ateşi belirtileri nelerdir 

akdeniz ateşi hastalığı 

akdeniz ateşi 

akdeniz ateşi nin bitkisel tedavisi 

akdeniz ateşi neden olur 

akdeniz ateşi ataklarında ne yapılmalı 

akdeniz ateşi ataklarında ne yapmalı 

akdeniz ateşi atakları nasıl olur 

akdeniz ateşi atakları nasıl olur 

akdeniz ateşi belirtileri nelerdir 

akdeniz ateşi belirtileri 

akdeniz ateşi bitki tedavisi 

akdeniz ateşi bitkiler 

akdeniz ateşi bitkisel çözüm 

akdeniz ateşi böbrek yetmezliği 

akdeniz ateşi fmf 

akdeniz ateşi fmf hastalığı 

akdeniz ateşi fmf hastalığı 

akdeniz ateşi genetiği anneden mi babadanmi 

akdeniz ateşi hangi bölüm bakar 

akdeniz ateşi hastalığı hakkında bilgi 

akdeniz ateşi hangi organlara zarar verir 

akdeniz ateşi ilacı 

akdeniz ateşi İbrahim saraçoğlu 

akdeniz ateşi kan değerleri 

akdeniz ateşi malulen emeklilik 

akdeniz ateşi nin bitkisel tedavisi 

akdeniz ateşi nasıl teşhis konulur 

akdeniz ateşi nedir belirtileri 

akdeniz ateşi özürlü raporu 

akdeniz ateşi olanlar kan verebilir mi 

akdeniz ateşi riskleri 


Bu kategoride ürün bulunamadı.