Addison

ADDİSON HASTALIĞI NEDİR?

Addison hastalığı böbrek üstü kabuğunun hasar görmesi ile ve böbrek üstü bezlerinin kortizol ve aldosteron adlı steroid hormonların yeteri kadar üretememesi sonucun da ortaya çıkan bir hastalıktır. Addison hastalığı her 100.000 kişide 1 görülen nadiren yaşanan bir hastalıktır ve her yaştaki erkek ve kadınlarda görülebilir. Addison hastası olan insanlar ilaçlarını aldıkları sürece normal yaşamlarına devam ederler.

 Addison Hastalığının Nedenleri

Addison hastalığının iki tür çeşidi vardır: birincil böbrek üstü bezi yetmezliği ve ikincil böbrek üstü bezi yetmezliği. Hatasız ve eksiksiz tedavi için doktorunuz da hangi tür hastalığa sahip olup olmadığını tespit ede

 Addison Hastalığının Belirtileri

kronik yorgunluk ve kaslarda zayıflık,  deri pigmentleşmesinde artış (deri daha fazla koyu hale gelir, kilo kaybetmek, iştah azalması ve sindirim zorluğu kalp atışlarında ve kan basıncında azalmadüşük kan şekeri,bayılmak, ağız bölgesinde ağrılar, tuz istemek,bulantıkusma,sinirlilik ve depresyon, stresle mücadelede zorlanma, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet artmasıBu belirtilerin bazıları Addison hastalığından ziyade başka rahatsızlıklarda işaret olabilir. Çünkü Addison hastalığının belirtileri çok ağır şekilde ilerler ve başka bir hastalık, ameliyat veya da kaza gibi fiziksel olarak stresli bir şekilde rahatsızlık görününce belirtiler hızlı bir şekilde kötüleşir. Bu duruma Addison sendromu denir. Bu nedenle Addison olan insanların 4’te 1’i bu sendromla karşılaştıklarında hasta olduklarını anlarlar. Addison sendromuna tıbbi olarak acil bir şekilde müdahale edilmelidir aksi takdirde ölümcül olabilir.

 Addison sendromunun semptomları şunlardır:

Belde, karın çevresinde veya bacaklarda ani gelişen şiddetli ağrılar, Şiddetli kusma ve ishali takiben aşırı sıvı kaybetmek. Hızla düşen kan basıncı, Bilincin kaybolması, Böbreklerin görevini yapamaz hale gelmesi, Hastalığın Teşhisi. Doktor belirti ve semptomları sorduktan sonra fiziksel bir test uygular. Bunun yanında potasyum ve sodyum seviyesi ölçülür. başka testlerde ise hormon seviyeleri görüntülü olarak tespit edilir

.Addison Hastalığının Tedavisi

Addison hastalığı böbrek üstü bezlerinden üretilebilen hormonların eksikliğinden kaynaklandığı için hastalığın tedavisi bu eksik olan hormonları takviye etmesiyle gerçekleştirilir. Bu da hidrokortizon steroid hormon tabletlerinden hastalığın durumuna ve şiddetine göre günde 1 ya da 2 adet alınarak sürdürülür. Gerektiğinde aldosteron fludrokortizon asetat adlı sentetik bir steroidle değiştirilir ve bu da tablet olarak günde 1 kez alınır. Bu ilaçların bazen doktor müdahalesiyle stres, enfeksiyon, ameliyat ya da sakatlık gibi nedenlerden dolayı dozları artırılabilir. Addison hastalığında ilaç tedavileri her zaman başarılı sonuçlar vermektedir. Tedavilerini düzenli şekilde sürdüren hastalar normal yaşamlarına problemsiz bir biçimde devam ederler. Fakat ilaçlarını saatini unutmayı engellemek için sinyal verici tıbbi amaçlar için kullanılan bilezikler ve acil durumlar için hasta kimlik kartları mutlaka kullanılmalıdır çünkü Addison hastalığı hayat boyu devam eden kronik bir hastalıktır. Tek bir dozu bile kaçırmak tehlikeli olabilir.
Ürün Karşılaştır (0)


HerbalGold Ginseng Ekstrakt 60 Kapsül

HerbalGold Ginseng Ekstrakt 60 KapsülİÇERİK :Ginseng ekstresi 60 bitkisel kapsül Kapsül iç..

90,00 TL

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)